Kanada

Eğitim Kanada’da her çocuk için yasal bir haktır. Kanada’da Lise diploması alabilmek için her bölgenin kendi eğitim bakanlıklarının belirlediği bir sistem vardır. Lise mezuniyeti için şartlar ve ders seçimleri bu yüzden bölgeler arası farklı olabilirler.

Kanada’da Lise öğrenimi görmek isteyen yabancı öğrenciler için 2 seçenek vardır.

1. Özel okullar ( kampüs veya aile yanı konaklamalı veya gündüzlü)
2. Devlet okulları (aile yanı konaklamalı veya gündüzlü)

Özel Okullar
Kanada’da ki özel okullar ve devlet okullarının küçük bir kısmı, lineer bir sistemde eğitim verirler. Öğrenciler eylülden haziran ayına kadar 8 ile 10 ders arasında ders görürler. Sene 3 döneme bölünmüştür.
Kanada özel okulları, yüksek kalitede bir eğitim geleneği ile sosyal sportif alanlarda, öğrenciyi bir bütün olarak geliştirmeyi hedefler. Her okul bölge yönetimlerinin belirlediği akademik programı takip eder ve mükemmeliyetçiliklerinden ödün vermezler.

Devlet Okulları
Kanada’da devlet okullarının tamamına yakını, blok veya sömestr sisteminde eğitim verirler. Öğrenci sömestr başına 4 veya 5 ders, akademik yılın toplamında 8 veya 10 ders görmüş olur. Kanada devlet okulları sistemi, tüm öğrencilerin tam ve eksiksiz bir eğitim almaları düşüncesi üzerine geliştirilmiştir. Her öğrencinin aynı kalitede eğitim alabilmesi için, her okul, bölge yönetimlerinin belirlemiş oldukları standartlara uymak zorundadırlar.

Kanada’da okumak isteyen öğrencilerimiz, bize başvuru yaptıktan sonra daha kapsamlı bilgi alabilirler.