Fransa

Fransa’da yükseköğrenim, kalitesi ve erişilebilirliğiyle dünyaca ünlüdür. Fransa, dünyanın 4.büyük ekonomisidir. 13. yüzyılda kurulan ilk üniversiteleri ile çok köklü bir eğitim geleneği vardır. Öğrencinin lise eğitimi için 2 seçeneği vardır.

1. Fransız Baccalauréat’sı: Lise 15-18 yaş arası grubudur. Toplam 3 sene sürmektedir. Başlıca uzmanlık bölümleri Literature (L), Maths (S), Economics (ES), and Management (G) Liseler aynı zaman BACCALAUREAT diplomasına hazırlamakta, bu diploma üniversitelere giriş için istenilen ileri düzey bir eğitimdir. Fransız okulları gerek liseler gerekse üniversiteler, yabancı öğrencileri okullarına kabul etmektedirler, ancak kabul şartları diplomalar ve notları dışında Fransızca bilgilerini gösteren ve uluslarası bir diploma olan Bakaloryadır. Lise diploması istenir. Akademik transkriptler ve “essay” Fransızcaya çevrilmiş olarak istenir. Fransızca dil becerileri resmi olarak şöyle belgelenmiştir

  • DELF: Diplôme d’Etude en Langue Française (Fransızca Dili Diploması)
  • DALF: Diplôme Approfondi de Langue Française (Üst Düzey Fransızca Dili Diploması)

Fransa’da yabancı öğrenciler, yalnızca çok az sayıda olan uluslararası lise ve okullarda eğitim alma şansına sahiptirler.

2. IB (international Baccalauréat). 1968’de Cenevre kökenli bir lise programı olan IB, klasik Baccalauréat’dan farklıdır. 146 farklı ülkede uygulanan bu program 2 senede hazırlanır (11. ve 12. sınıf). Disipline ve dengeye dayalı bu sistemin 2.senesinde verilen sınavlarla, öğrenci Üniversiteye hazırlanır. Öğrenci Fransızca, İngilizce veya İspanyolca dillerinden birini seçerek öğrenim görür. 6 tane zorunlu ders seçmesi, asgari 4.000 kelime içeren ve konusunu kendi seçtiği bir essay, 2.500 kelimelik “Bilgi Teorisi” hakkında bir tez ve sanat, spor, sosyal sorumluluk projelerinden birinde çalışmış olması gerekmektedir.